CV najboljeg kandidata za posao

CV je prva stepenica u vašem predstavljanju željenom poslodavcu. Ne dozvolite da bude i poslednja. Odgovornost je na vama. Tek kada vaš CV ostavi povoljan prvi utisak, vaš očaravajući osmeh će doći na red. Pažljivo odaberite kako ćete ostaviti svoj prvi utisak i budite najbolji kandidat jer:

Najpoželjniji poslodavci mogu da biraju najbolje kandidate.

Ko su najpoželjniji poslodavci?

Ne nužno oni koji zaista imaju najbolje uslove za rad, najbolje plaćaju zaposlene i slično. Najpoželjniji poslodavci su oni koje tržište rada percipira kao takve. To postižu velikim ulaganjima u izgradnju imidža odličnog mesta za rad. Oni znaju da će se ta investicija isplatiti u vidu privlačenja najboljih kandidata na tržištu. Sigurno postoji više razloga zbog kojih vam je pažnju privukao baš njihov oglas, slažete li se? Razmislite koji su to razlozi. Oni su vaša motivacija da CV napišete tako da mu niko ne može odoleti!

Ko su najbolji kandidati na tržištu?

Ne nužno su oni koji imaju najveće iskustvo, najbolje ocene, najviše kvalifikacije, studirali su kraće od proseka itd. Bilo nekad! Sa potpunim preobražajem društvenih normi, usled tehnološkog i kulturološkog razvoja, došle su i neke nove vrednosti koje moderno društvo i poslodavci cene i traže od najboljih kandidata za posao.

Obratite pažnju na tekstove oglasa za posao. Najčešće se traži da je kandidat proaktivan, sposoban za samostalan ali i rad u timu, fleksibilan, mobilan, posvećen… Znate li šta znače ovi izrazi? Da li vaš CV odražava ove kvalitete?

Poslodavci pokušavaju da procene koji kandidat će najviše da doprinese daljem razvoju kompanije. Traže najbolje poklapanje onoga što traže i onoga što kandidat nudi. Vaš CV ima zadatak upravo da odgovori na taj izazov – da se najbolje poklapa sa onim što poslodavac traži. Efekat najboljeg poklapanja se ne postiže ponavljanjem reči iz oglasa, već predstavljanjem istinitih i autentičnih biografskih podataka na odgovarajući način, koji odaje utisak da ste shvatili zahteve pozicije, poslovanje i organizacionu kulturu poslodavca. Vaš CV treba da pokaže da ste razumeli potrebu poslodavca koja stoji iza opisa pozicije i da ste u stanju da nju najbolje odgovorite. Da biste odogovorili na potrebe poslodavca, treba da imate relevantno iskustvo.

Radno iskustvo je nešto što poslodavci veoma pažljivo procenjuju. Držite se iskustva u poslovima i na pozicijama koje su najsličnije onome što se traži i najviše odražava stvarne potrebe poslodavca. Vaše rečenice treba da budu kratke i razumljive. Koristite jednostavne reči a ne fraze ili previše reči koje ništa ne govore i samo izazivaju zabunu.

Oni koji nemaju iskustva, ali odgovaraju kvalifikacijama za radno mesto, mogu da iskoriste svaki socijalni ili edukativni angažman koji su imali u toku školovanja. Odlični su različiti studentski projekti, letnje škole, takmićenja, rad u studentskim organizacijama, društveno koristan rad ili volonterski projekti.

Svako vaše iskustvo potkrepite referencama, kada god je to moguće. Reference su veoma važne, a idealno ih je navesti u propratnom pismu. Sadrže kontakt podatke osobe koja može da potvrdi vaše radno iskustvo i postignute rezultate koje ste naveli u CV-u. Pre navođenja kontakt podataka osoba koje mogu da vas preporuđe, potrebno je da dobijete njihovu saglasnost. Ovaj postupak takođe pokazuje poslodavcu koliko poslovne kulture poseduje kandidat.

Propratno pismo predstavlja uvod za vašu biografiju. Ukoliko se biografija šalje elektronskim putem, to je zapravo prateći tekst u telu e-mail-a. Dobro je da sadrži motivacione elemente, naročito ukoliko ne postoji dodatno motivaciono pismo u pratnji CV-a.

Vaš CV treba da ističe baš one kvalifikacije potrebne za poziciju za koju se prijavljujete.

Kandidati se često žale da ih je poslodavac odbio uz obrazloženje da su prekvalifikovani. Misle da to nije pravi razlog, ali najčešće stvarno jeste! Poslodavcima je važno da izaberu kandidata koji će biti zadovoljan baš tom pozicijom za koju se prijavljuje u nekom dužem vremenskom periodu. Kandidat sa iskustvom i kvalifikacijama koje daleko prevazilaze zahteve pozicije ima sve šanse da posle kratkog vremena očekuje više, bolju poziciju, povišicu i slično što poslodavac ne može da mu da. Odlični, odgovorni poslodavci žele zdrav, stabilan i dugotrajan poslovni odnos sa svojim zaposlenima. I baš zato tražiće da zaposle prave ljude na prava mesta.

Najbolji poslodavci ulažu u obuku i razvoj svojih zaposlenih, da bi dobili maksimalne rezultate. Očekivanja poslodavca su da takvo ulaganje u zaposlene bude što dugoročnije i plodonosnije.

Iako zapošljavaju kandidate koji su kvalifikovani i imaju iskustva baš koliko treba, poslodavci žele da pročitaju u CV-u da kandidat istovremeno poseduje želju i potencijal da se razvija. Ukoliko ste se posvetili ličnom razvoju, imate interesovanja i van opisa radnog mesta, hobi i slično, poslodavcu to može biti signal da ste radoznala osoba koja je spremna da uči i razvija se.

Odličnih kandidata ima dovoljno da poslodavci postanu zahtevni i da sitne i naizgled nevažne stvari odluče u nečiju korist. Upravo zato, veoma je važno da pisanju svog CV-a pristupite ozbiljno i svaki put iznova, za svaku poziciju i poslodavca, prilagodite sadržaj. Držite se pri tome istinitih činjenica i iskrenih stavova i služite se isticanjem najvažnijih stavki. Služite se razumljivim, jednostavnim jezikom. Proučite poslovanje i organizacionu kulturu poslodavca, njegova očekivanja od uspešnog kandidata za posao. Stavite se u ulogu onoga koji dobija posao. Šta se od njega očekuje?

Pre nego što se prijavite na željenu poziciju, razmislite o sledećim pitanjima i odgovore implementirajte u svoj CV i motivaciono pismo:

Šta vas motiviše da se prijavite?
Šta je to što vi možete i treba da uradite da dobijete posao?
Koja sredstva su vam na raspolaganju da uverite poslodavca da vam pokloni poverenje?
Koja su vaša ocekivanja? Postavite ih realno, ali optimisticno.
Zašto baš ta pozicija i poslodavac? Proucite poslodavca i pokažite mu da vas stvarno interesuje njegovo poslovanje, planovi i kako se vi u njih uklapate baš na toj poziciji.
Zašto baš vi možete najbolje da odgovorite uslovima? Razmislite o vašim prednostima nad ostalim kandidatima.
Šta je ono što može da prevagne u vašu korist?
Šta je, po vašem mišljenju, od svih prednosti najvažnije poslodavcu?
Šta može da vam bude prepreka? Razmislite i o tome i prepreku prikažite kao premostivu.
Dodajte svoja pitanja i odgovore!

Neke kompanije traže da se uz CV pošalje i motivaciono pismo, a neke ne. Motivaciono pismo opisuje kako sebe vidite u radu za specifičnog poslodavca i na poziciji za koju se prijavljujete i svakako je korisno poslati.

Forma CV-a je takođe važna, ali malo poslodavaca očekuje da to baš bude standardna forma koju vam preporučuju razni sajtovi. Ona treba da zadovoljava sledeće uslove:

Svaki CV treba da sadrži lične podatke, formalno i neformalno obrazovanje i radno iskustvo.

Ceste su polemike oko toga treba li CV da sadrži datum rođenja ili pol, religiozna i politička uverenja i slične podatke koji mogu da budu diskriminatorni. Čak i slike neki kandidati opisuju kao potencijalno diskriminatorne i iz tog razloga ih ne stavljaju u CV. Većina ljudi pamti u slikama pa je sa tog stanovišta dobro da vide vaše lice i upamte ga. Slika treba da bude poslovna, bez obzira na koju se poziciju prijavljujete. Slike sa odmora i u oskudnoj odeći nisu primerene. Širok osmeh koji vas krasi sačuvajte za uspešan završetak intervjua.

Ukoliko ste vaš CV napisali nadahnuto, baš za poslodavca i poziciju za koju se prijavljujete, propratili sve to sa odgovarajućim motivacionim pismom, ne treba da brinete oko toga.

Sigurno ćete zaintrigirati poslodavca dovoljno da vas pozove na intervju ili testiranje. Za te korake ćete se posebno pripremiti pa vaše godine, pol i sve drugo što može da vas brine, neće biti u prvom planu.

U svakom CV-u nezaobilazni element je obrazovanje.

Kao formalno obrazovanje treba da upišete najviši završeni stepen škole (osnovnu školu, srednju školu, višu školu, fakultet, magistarske ili doktorske studije). Ukoliko imate više završenih škola istog stepena, upišite prvo onu koja više odgovara zahtevima pozicije.

Oko formalnog obrazovanja postoje polemike oko toga treba li upisati kada ste školovanje započeli a kada završili. Razlog je očigledan, kandidati misle da je poslodavcu važno da li je škola završena u roku ili nije. Ipak, u modernom društvu cene se i druge kvalitete, a ne samo brzina kojom ste proišli kroz školovanje.

Neformalno obrazovanje može lako da predstavlja tas koji će da prevagne na nečiju stranu i veoma je važno da se navede. Ovo obrazovanje je sve važnije kako društvo brže napreduje. Formalno obrazovanje ne može dovoljno brzo da prati nove trendove i promene pa onaj ko se posle formalnog školovanja ne usavršava dalje, sigurno nije najbolji kandidat za najpoželjnijeg poslodavca.

Postoje veštine koje se izučavaju gotovo isključivo na obukama neformalnog tipa, a bez kojih ne možete postati najpoželjniji kandidat. Danas je znanje jezika (naročito engleskog) i rada na računaru (barem rada u Office okruženju) nešto što se očekuje već na početnim pozicijama.

Rad na razvoju vlastitih komunikacionih veština u najširem smislu je takođe neophodan uslov da biste adekvatno sastavili CV, pokazali se u najboljem svetlu na intervjuu i u budućnosti na najbolji način odgovorili izazovima radnog mesta.

Osobe koje su završile mnogo obuka i seminara treba svakako da izaberu koje će staviti u CV. Razmislite koje obuke treba da stavite u CV. Uvek su to one koje vas preporučuju baš za poziciju za koju se prijavljujete, bilo da su to specifične obuke iz oblasti kojom se bavite ili veštine komunikacije, rukovođenja, liderstva i slično. Ne preterujte sa navođenjem previše podataka jer ćete izgubiti interesovanje poslodavca u sred čitanja.

Ulaganje u lični razvoj ili ulaganje bivšeg poslodavca u vaš razvoj govori potencijalnom poslodavcu da ste osoba željna da napreduje i uči, ide korak više, kao i da je neko pre već prepoznao vaš potencijal. Svaka vaša škola, obuka, dodatni trud i korak dalje treba da dodaje vrednost vašem profilu osobe najbolje za određenu poziciju.

I još nekoliko saveta oko forme:

Ukoliko se prijavljujete za poziciju putem e-mail-a, što je danas najčešći slučaj, u naslovu (subject) mail-a obavezno navedite: vaše ime i prezime, dokumenti koje prilažete i tekst: prijava za poziciju (radno mesto), pa tačan naziv radnog mesta za koje se prijavljujete.

Primer:

Tatjana Šokcić, CV i motivaciono pismo, prijava za poziciju direktora HR Centra

CV obavezno šaljite na jeziku na kome je oglas napisan osim ako nije drugačije naglašeno. Ukoliko je oglas na srpskom jeziku slanje biografije na engleskom jeziku može delovati pretenziozno ili kao da ste poslali tipski CV koji šaljete svima.